در کوچه پس‌کوچه‌های یکی از محلات محروم اصفهان، مدرسه‌ای شبیه همه مدارس دیگر، اول صبح درهایش را به روی دانش‌آموزانی شبیه همه دانش‌آموزان شهر باز می‌کند. اگرچه این مدرسه و این دانش‌آموزان یک تفاوت اساسی با دیگر مدارس و دانش‌آموزان شهر دارند. ثبت‌نام در این مدرسه کاملاً رایگان است و نه‌تنها هیچ هزینه‌ای از دانش آموزان گرفته نمی‌شود، بلکه امکاناتی فراهم شده تا از خانواده‌های محروم حمایت شود. درحالی که همه مدارس ثبت‌نام را از داخل مدرسه شروع می‌کنند، مدیر این مدرسه به سراغ بچه‌ها می‌رود و آن‌ها را شناسایی و ثبت‌نام می‌کند.

از ۴۶۰ دانش‌آموز مدرسه، حدود صد نفر از اتباع افغان و بقیه ایرانی هستند. هر کودکی در سن تحصیل حتی بدون شناسنامه، در این مدرسه ثبت‌نام می‌شود. وقتی بچه‌ای بدون شناسنامه به مدرسه مراجعه می‌کند، ثبت‌نام او انجام می‌شود، سپس شورایی تشکیل شده و پرونده او به آموزش‌وپرورش ارسال می‌شود. حتی برای دانش‌آموزان بدون هویت پرونده ژنتیک تشکیل می‌شود و بعد از انجام آزمایش‌های تشخیص ژنتیک و تعیین هویت، برای گرفتن شناسنامه اقدام می‌شود، اما در حین انجام این کارها، کودک سر کلاس درس حضور دارد و از آموزش محروم نمی‌ماند.

بیشتر دانش‌آموزان این مدرسه کودکان کار هستند و برخی شب‌ها تا صبح باید کار کنند و صبح به مدرسه می‌آیند، درحالی‌که ممکن است نیاز به نظافت داشته باشند. به همین دلیل در مدرسه حمام و آب گرم و لیف و صابون و لباس تمیز پیش بینی شده است. همچنین با توجه به شرایط ویژه کودکان آرایشگر هم در مدرسه حضور پیدا می‌کند و به صورت رایگان دانش آموزان را اصلاح می‌کند. با توجه به وضعیت مالی خانواده‌ها ممکن است بسیاری از دانش‌آموزان بدون خوردن صبحانه به مدرسه بیایند، به همین دلیل با حمایت خیرین، سفره نان در این مدرسه پهن می‌شود تا دانش آموزان گرسنه نمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *